021- 81016

امــور مشتریـان


دستگاه ترموالکتریک انرژی مصرفی بخاری های گازسوز را کاهش می دهد

علیرضا ناصری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در بخاری های گازسوز دستگاه ترموالکتریک انرژی گرمایشی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

وی از تشکیل کمیته ارتقا برچسب انرژی بخاری های گازسوز در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: این کمیته با حضور چهار شرکت پیشرو در تولید بخاری، کارشناسان سازمان استاندارد، کارشناسان وزارت صنعت و سازمان بهینه سازی مصرف انرژی تشکیل شد و تدوین طرح ممنوعیت تولید بخاری با برچسب انرژی کمتر از رتبه D را از ابتدای سال 94 تصویب کرد، اما به علت وجود برخی موانع تولید مدت آن تمدید شد.

وی از انجام تحقیق در زمینه تولید فناوری سیستم ترموالکتریکی خبر داد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از پژوهشگران ایرانی در زمینه تحقیق و پژوهش حمایت نمی کند، اما دولت کانادا با پرداخت 460 هزار دلار زمینه تحقیق و استفاده از فناوری های جدید دستگاه ترموالکتریک را در بخاری های گازسوز فراهم کرد تا در مدت 36 ماه این سیستم طراحی و تولید شود.

مدیرعامل شرکت ایران گرما با اشاره به مزیت ها و صرفه جویی های انرژی در استفاده از این سیستم در بخاری های گازسوز، یادآور شد: نتیجه این تحقیقات سبب شد پس از 30 ماه نخستین نمونه بخاری ترموالکتریک در ایران طراحی و به مرحله تولید برسد.

ناصری اظهارداشت: تولید این بخاری عین اقتصاد مقاومتی است زیرا با تولید این نوع بخاری ها سالانه 500 میلیون مترمکعب در مصرف گاز کشور صرفه جویی می شود که معادل تولید 2 پالایشگاه پارس جنوبی است.

این عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به انباشت کالا در شرکت های تولیدکننده محصولات خانگی، یادآور شد: تولید کنندگان داخلی باید به نوآوری های محصولات خود با استفاده از فناورهای جدید بیش از پیش توجه کنند، زیرا تولید محصولات جدید بازار را نیز از رکود فعلی خارج می کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: ایجاد خلاقیت و نوآوری در صنایع مختلف به خصوص لوازم خانگی نیازمند حمایت های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولیدکنندگان داخلی است همانطوری که در سال 2008 کشورهای امریکا و کانادا برای انجام تحقیقات و پژوهش هزینه زیادی را پرداخت کردند تا برخی از صنایع این کشورها از رکود خارج شوند.

ناصری با اشاره به امضای تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نفت، گفت: براساس تفاهم نامه ای که بین وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید، مقرر شده 20 میلیون دستگاه بخاری با تکنولوژی جدید جایگزین بخاری های فرسوده شوند تا شاهد افزایش صرفه جویی انرژی در بخاری های گازسوز در کشور باشیم.

ناصری با بیان اینکه در راستای بهینه سازی مصرف سوخت قرار است از محل تبصره بند 'ق' اعتباری از محل صرفه جویی های مصرف انرژی به تولیدکنندگان داخلی اختصاص یابد، گفت: این در حالی است که تاکنون در این خصوص اقدامی به عمل نیامده تا دولت بتواند از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از نبود نظارت کافی کیفیت محصولات صادراتی ایران به بازارهای هدف انتقاد کرد و گفت: پیش از این تعداد زیادی بخاری و کولر آبی ایرانی با کیفیت پایین به بازارهای عراق صادر شد اما نبود نظارت کافی باعث بدبینی مصرف کنندگان عراقی نسبت به محصولات ایرانی شد.
   1394/8/3 16:02